Błonie | BIP | BIS | Plan Miasta | Centrum Kultury | Kalendarz imprez | Biblioteka | Kącik adopcyjny | || Teraz jest 2018-10-17, 08:55

Forum Błonia

Kanały RSS: Forum | Miasto

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Serwis Gminy
PostNapisane: 2004-10-27, 19:19 
Administrator

W tym temacie liczę na podpowiedzi co wg mieszkańców powinno znaleźć się na stronie www

Tytuł: Serwis Gminy
PostNapisane: 2004-10-31, 19:19 

Witam,

Nie chciałbym obciążać i dokładać roboty, ale skoro jest takie pytanie to proponuje zamieścić mapę miasta (w miarę dokładna z nazwami ulic, przystanki autobusowe, pogotowie, poczta, kino, basen,...itd.), nie chce przesadzać, ale może warto by było zamieścić również mapkę planu zagospodarowania przestrzennego.

Pozdrawiam,

PostNapisane: 2004-11-01, 03:58 
Administrator

Jest to temat, który na pewno będzie realizowany. Plan miasta i plan gminy jest potrzebny i z czasem się pojawi, jednak jest to bardzo żmudna i skomplikowana sprawa ponieważ trzeba mapki zwektoryzować (obecnie są w formie graficznej - a to powodować będzie rozmazywanie się map przy powiększeniach). W pierwszej kolejności chcę dokończyć sprawy związane z serwisem jak np. korzyści z inwestowania w gminie, Poniatówka itp. ale plany na pewno powstaną i mam nadzieję, że nie póżniej niż do połowy przyszłego roku (założenie to jest realistyczne a nie optymistyczne)
Pozdrawiam

PostNapisane: 2004-11-02, 13:48 

na początku (jakieś 2 tyg. temu) był dostępny, w aktualnościach bodajże, repertuar kina. teraz ni choroby nie mogę go znaleźć.
może w wolnej chwili udałoby się wsadzić aktualny repertuar do zakładki kultura? wszak kino do kultury należy...

PostNapisane: 2004-11-02, 13:49 
Administrator

Repertuar się skończył bo był październikowy. :) W piątek powinien pojawić się listopadowy.

PostNapisane: 2004-11-02, 13:59 

bardzo serdecznie dziękuję :)
a jeśli grają coś dziś, jutro, w czwartek??? ;)
no dobra, przespaceruję się do słupa ogłoszeniowego...

PostNapisane: 2004-11-02, 16:37 
Administrator

Sorki, ale nie ode mnie zależy repertuar, jak go otrzymuje to go wieszam i na tym moja rola się kończy :)

PostNapisane: 2004-11-02, 17:31 
jako mieszkaniec podpowiadam:

na stronie www powinien znaleźć się
1. spójny graficznie serwis
2. na tyle estetyczny żeby chciało się go obejrzeć przynajmniej jeszcze raz
3. z czytelnym interfejsem i nawigacją
4. dający się oglądać w większości przeglądarek i OS-ów
5. nie tylko w rozdzielczości 800x600 px
6. o ile to możliwe bez martwych odnośników
7. zawierający informacje związane z gminą, a nie encyklopedyczne

to byłem ja, mieszkaniec.

PostNapisane: 2004-11-02, 18:33 
Administrator

rozwińmy to :
1)co to znaczy spójnie graficznie serwis (oczywiście w przypadku tego serwisu a nie ogólnie :) )?.
2)czy w chwili obecnej jest nieestetyczny?
3)czy nawigacja jest skomplikowana?
Jezeli obecny serwis nie spełnia tych trzech pkt. to jaka jest Twoja propozycja?
4)serwis dostosowany jest do IE, Mozilli, Netscape (można przyjąć, że Opera również prowidłowo wyświetla stronę) - 90% użytkowników netu surfuje po sieci za pomocą IE (czego dowody mam w logach) i kolejne 90% używa Windows (dowód również w logach :) ) te dwie sprawy się łączą bo kto używa IE to ma system Windows :)
W Linuxie strona też wyświetla się prawidłowo (chociaż może się zdarzyć, że obetnie button'y) i wszystkie funkcje działają tak jak powinny.
5) na dzisiejszy czas jest to rozdzielczość w miarę uniwersalna sam korzystam z większej (1152 x 864 px ). Dublowanie jest możliwe, ale nie mam czasu, aby się tym zająć (patrz ostatnie zdanie tego postu).
6)martwe odnośniki oznaczają, że nie mam do nich materiału, ale oczekuję na nie i jak dostanę artykuły to je podepnę.
7)w dużej mierze zależy to od mieszkańców - wszyscy Ci, którzy są zalogowani mogą przysyłać ciekawe artykuły, informacje itp. Samodzielnie nie jestem w stanie ogarnąć wszystkiego i tak śpię po 3-4 godziny.

PostNapisane: 2004-11-02, 22:49 
add 1.
przykłady (niespójności):
- rozjechany layout
- bardzo fajne obrazki, każdy z innej bajki #1 #2
- dwie ikonki, każda z innej bajki
- efektowne wielkie litery w stylu nigdzie więcej nie spotykanym
- niespodziewana zmiana kroju pisma przy radnych

Na zaprojektowanie spójnego graficznie serwisu o funkcjonalnej nawigacji i czytelnie przedstawionej treści składają się między innymi wiedza o znaku, typografii i projektowaniu (szczególnie na potrzeby internetu).

add 2.
Oczywiście to, czy coś jest czy nie jest ładne, jest kwestią gustu.
Nie mogę więc napisać że strona jest / nie jest ładna i być w miarę odpowiedzialnym.
Natomiast nie mam raczej ochoty wchodzić na nią ponownie.
(opinia nie jest odosobniona)

add 3.
nie jest to tylko moja opinia, podziela ją kilka osób, z którymi rozmawiałem, ale oczywiście będę mówił tylko za siebie.

Nie, strona nie jest łatwa w obsłudze.
Na łatwość obsługi, jak też na czytelność, duży wpływ ma zaproponowana szata graficzna.

Jeśli chodzi o moje propozycje...
Nie słyszałem nic o przetargu ani konkursie na projekt strony dla Gminy.
Niestety nie stać mnie na społecznikostwo w tym zakresie.

add 4.
Statystyka ma oczywiście rację, nie neguję tego.
Lepiej jest jednak robić strony zgodne ze standardem, a nie z konkretną przeglądarką.
Nie ma przecież czegoś takiego jak
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD Internet Explorer 5+, Netscape 7, Mozilla 1,6 w systemie Windows//EN">

Niezależnie od tego, deklarowany HTML 4.01 Transitional jest jedynie pobożnym życzeniem.

add 5.
skoro korzystasz z 1152x864, odpowiedz z ręką na sercu czy jesteś w stanie przeczytać bez zmęczenia oczu wszystko co jest na tej stronie ???
ja pracuję w 1158x864 i nie jestem w stanie, a zdarza mi się pracować w większych.
Kardynalny błąd to zafiksowanie rozmiarów czcionki w serwisie.
Zmiana z poziomu przeglądarki jest niemożliwa i osoby słabiej widzące, lub szanujące swój wzrok nie są w stanie odczytać treści przekazywanych w serwisie.

Osoba oglądająca stronę jest podmiotem, a nie przedmiotem w procesie odbioru strony internetowej.

add 6.
Martwych odnośników się nie umieszcza.
Jak jest treść to pojawia się odnośnik, nie na odwrót.

Żeby było jasne, nie przywalam Tobie jako adminowi
(w każdym razie nie w pierwszej kolejności ;) )
IMO jedna osoba, pełniąca opiekę nad serwisem po godzinach pracy nie jest w stanie stworzyć należycie takiego serwisu (statystycznie rzecz biorąc).
I tu nie chodzi o nadeptywanie Tobie na odcisk!!!
Doceniam pracę i czas, jaki poświęcasz na ten serwis.
To jest ukłon w stronę osób odpowiedzialnych za politykę informacyjną w gminie.

PostNapisane: 2004-11-03, 01:11 
Administrator

OK
na rozjechany layout mam tylko jedno lekarstwo - wyłączyć możliwość podglądu kalendarza - to nie problem albo zmniejszyć format co spowoduje, że nic się nie przeczyta - na jedno wychodzi.

Obrazki, jasne PKP i PKS to dwie różne bajki i mają swoje środki komunikacyjne co przedstawiają te obrazki (uważam, że to akurat to jest czepianie :) )

Literki to forma ze starej strony www i wcale nie muszą być, nie problem je wyłączyć.

Czcionka
A dlaczego niespodziewana ?? Po prostu inna czcionka i tyle. Stron z różnokolorowymi czcionkami i różnymi krojami jest bez liku - czy to znaczy że też są złe? czy może chodzi o to, że jest to serwis gminy? bo nie bardzo rozumiem ?
Mi też wiele stron się nie podoba - jedne dlatego, że to nie ja je robiłem i nie mam z tego kasy, inne bo są jakie są i znalezienie informacji na nich jest utrudnione. Denerwuje mnie np. pływające menu lub beznadziejny podział na ramki gdzie autor nie dokońca wiedział co chciał przekazać. Ale ... Tutaj całość jest w barwach Błonia, a menu jest stosunkowo proste klikać chyba każdy potrafi.

BTW: masz może swoją stronę którą można obejrzeć? Bardzo jestem ciekaw jak wygląda ideał (ideał wg mnie to strona, która podoba się każdemu bez względu na jego upodobania, przekonania i stan świadomości). Jeżeli tak to proszę o linka (i wcale nie jestem złośliwy - chcę tylko poznać twórczość krytykującego).

Przetarg jest wtedy jak się ma pieniądze do wydania. W tym temacie raczej też się różnimy bo ja to jednak robię społecznie, a mógłbym przecież to olać mieć w głębokim poważaniu to co się dzieje i ustawiać się w kolejce do kasy po miesięczne wynagrodzenie - ale chyba też nie o to chodzi.
Przy okazji mógłbym spokojnie w domu telewizję pooglądać i porozmawiać z żoną - jej też się chyba coś od życia należy - choćby rozmowa z mężem.

To że source to pokazuje (ad.4) to nie moja wina (polecam zajrzeć tutaj). W tym serwisie nie ma pliku index.htm a to co sobie generuje przeglądarka to mnie nie interesuje. Mogę tylko dodać, że strony w oparciu o html (statyczne) odchodzą w zapomnienie. Do tworzenia kodu nie używam też żadnych narzędzi typu Front Page itp - wszystko piszę ręcznie w notatniku. Ostatnio miałem seminarium gdzie było kilku adminów z różnych gmin z mazowsza i dowiedziałem się że do budowania strony używają FP - co samo w sobie powoduje generowanie błędów. Sorki ale tego typu teksty dobre były 5 lat temu, gdy królował html i wszystkie strony były statyczne. Czasy lekko się zmieniły i html to tylko element ułatwiający opisywanie zawartości.

Standard niestety jest taki, że jak coś działa pod IE to nie działa pod np Mozillą lub odwrotnie i tylko kiepskiej klasy webadmin przetestuje swoją pracę pod jedną przeglądarką lub w zadufaniu w swoją bezgraniczną wiedzę skorzysta z "udogodnień" dopasowujących zawartości do różnych przeglądarek (sic!)

To rozumiem, że jeżeli nie możesz zmienić rozmiaru czcionki w tekscie to jesteś zwolenikiem Billa G. i jego rewelacyjnego produktu zwanego M$IE - polecam do pracy Mozillę zdecydowanie lepsza - mniej dziur i więcej możliwości. A tak poważnie to tekst pod linkami jest tylko pomocnikiem i jak ktoś chce to sie wczyta, a i tak nie uwierzę, że to zrobi, bo hasła główne sa wystarczająco zrozumiałe. Jeszcze jedno w php nie ma zafiksowanego tekstu - fiksuje jedynie IE dosłownie i w przenośni.

Kwestia nie działających odnośników - tematy miały być po kilku dniach i dlatego wiszą odnośniki - ponadto, aby można było odpowiednio wygenerować menu były potrzebne - teraz mogę je w dowolnej chwili włączać i wyłączać, ale tak już zostało i tak są tylko 2.
Inna sprawa to taka, że gdy wchodzę na stronę z grafiką, tekstem under construction to poraz drugi na taką strone nigdy już nie zajrzę - ale to też tylko moje widzimisię - inni mogą reagowac na taką stronę inaczej.

Krótko mówiąc uważam, że to są szczegóły i jak to w życiu jak się chce psa uderzyć to się kij zawsze znajdzie. Tutaj tym kijem może być fakt że ktoś nie zarobił na tej stronie - bo takie głosy też już słyszałem (wybudować się w Błoniu to jak usiąść na bombie zegarowej - dotyczy to strony www jak i budynku, otworzeniu sklepu itp.)

Dzięki za docenienie mojej pracy i nie bierz tego tekstu dosłownie do siebie. To jest tylko moje ustosunkowanie się do stawianych zarzutów i możliwe, że się czepiam. 8)

PostNapisane: 2004-11-03, 11:34 
jacek napisał(a):
1. na rozjechany layout mam tylko jedno lekarstwo...
2. Obrazki, jasne PKP i PKS to dwie różne bajki...
3. Literki to forma ze starej strony...

1. kwestia z kalendarzem to efekt pozlepiania w jedną całość róznych "silników". nie nad wszystkim wtedy można zapanować.
wygląd strony w takich przypadkach jest podporządkowany pod layout, a nie pod treść jaką ma przekazywać.

2.co do obrazków, przykład: kobieta i mężczyzna to dwie róne baki. jak to jest, że rysunki informujące o przeznaczeniu danej ubikacji utrzymane są z reguły w jednej stylistyce?

3.niewrażliwość?

jacek napisał(a):
Czcionka
A dlaczego niespodziewana?? Po prostu inna czcionka i tyle. Stron z różnokolorowymi czcionkami i różnymi krojami jest bez liku - czy to znaczy że też są złe? czy może chodzi o to, że jest to serwis gminy? bo nie bardzo rozumiem ?

im mniej czcionek, tym lepiej. ten sam efekt, a nawet lepszy, można uzyskać zmianą wielkości fontu, pogrubieniem lub pochyleniem.
więcej czcionek - mniejsza czytelność, chyba że stosuje się pewne ustalone reguły konsekwentnie, ale jest to rzadkie.
odpowiadając na pytania: tak, nie wszystkie, ale z reguły są złe.
(możesz podać przykład strony, gdzie wg Ciebie jest to OK?)
tak, jest to serwis gminy.

jacek napisał(a):
całość jest w barwach Błonia, a menu jest stosunkowo proste klikać chyba każdy potrafi

ok, przykład: powiedzmy że strona się rozwinie, coraz więcej informacji, więcej odwiedzających etc.
wyobraź sobie, że jesteś mieszkańcem o wykształceniu ściśle humanistycznym, umiejącym włączyć komuter, odpalić przeglądarkę i wpisać blonie.pl
co Ci mówi zakładka "Systemowe"? biorąc pod uwagę, że oglądasz oficjalną stronę gminy.
nawet mnie niewiele ona mówi.

co do klikania, zasada trzeciego kliknięcia mówi, że jeżeli nie dostajesz po trzecim kliknięciu tego czego szukasz,
z reguły rezygnujesz i opuszczasz serwis.

jacek napisał(a):
W tym temacie raczej też się różnimy bo ja to jednak robię społecznie.

w tym temacie różnimy się przede wszystkim dlatego, że Ty masz etat i mozesz sobie na społecznikostwo pozwolić.
ja go nie mam i niestety na społecznikostwo nie stać mnie za każdym razem.

jacek napisał(a):
To że source to pokazuje (ad.4) to nie moja wina.

zgadza się, to zasługa engine'a, który zaadoptowałeś.

jacek napisał(a):
co sobie generuje przeglądarka to mnie nie interesuje.

przeglądarka sobie nic nie generuje, przeglądarka jedynie wyświetla to, co jej prześlesz.

jacek napisał(a):
Czasy lekko się zmieniły i html to tylko element ułatwiający opisywanie zawartości.

co nie znaczy, że ten html nie powinien trzymać standardów.

jacek napisał(a):
Standard niestety jest taki, że jak coś działa pod IE to nie działa pod np Mozillą lub odwrotnie

to jest praktyka, standardy ustala przywołane już przez Ciebie W3C.

jacek napisał(a):
To rozumiem, że jeżeli nie możesz zmienić rozmiaru czcionki w tekscie to jesteś zwolenikiem Billa G. i jego rewelacyjnego produktu zwanego M$IE

rozumiesz bardzo tendencyjnie. jestem zwolennikiem stosowania standardów (ale bez przesady)
i projektowania funkcjonalnych ston internetowych (z przesadą ;) )

jacek napisał(a):
tekst pod linkami jest tylko pomocnikiem i jak ktoś chce to sie wczyta, a i tak nie uwierzę, że to zrobi, bo hasła główne sa wystarczająco zrozumiałe.

skoro nie wierzysz, to po co on tam jest?
skoro hasła główne są wystarczająco zrozumiałe, to po co te dodatkowe teksty?
mówienie "jak ktoś chce to się wczyta" trąca olewaniem i arogancją (bez urazy)

jacek napisał(a):
Jeszcze jedno w php nie ma zafiksowanego tekstu - fiksuje jedynie IE dosłownie i w przenośni.

sorry, ale dyrdymały wypisujesz!!!
oto mały wyjątek z pliku stylów dołączanego do strony:
P {
FONT-SIZE: 12px; FONT-FAMILY: Tahoma, Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif
}

jacek napisał(a):
Krótko mówiąc uważam, że to są szczegóły i jak to w życiu jak się chce psa uderzyć to się kij zawsze znajdzie. Tutaj tym kijem może być fakt że ktoś nie zarobił na tej stronie

niepotrzebne insynuacje :|
robienia strony dla gminy raczej bym się nie podją (choć się nie zarzekam),
zbyt niewdzięczna praca i klient nie wie czego chce.

co do zarzutów, nie są to szczególy.
funkcjonalność i przejrzystość to podstawowa cecha serwisów informacyjnych!!! niestety.

jacek napisał(a):
BTW: masz może swoją stronę którą można obejrzeć? Bardzo jestem ciekaw jak wygląda ideał (ideał wg mnie to strona, która podoba się każdemu bez względu na jego upodobania, przekonania i stan świadomości). Jeżeli tak to proszę o linka (i wcale nie jestem złośliwy - chcę tylko poznać twórczość krytykującego).

hmmm... wg mnie ideał to strona, na której mogę szybko znaleźć to, czego szukam,
w której grafika jest środkiem a nie celem
zrobiona przejrzyście i czytelnie.

moje produkcje nie są oczywiście ideałami, jak Ty jestem człowiekiem i popełniam podobne błędy

oto niektóre adresy
Warbud S.A.
Bibby Factors
CAL

Strony zostały zrobione przeze mnie, ale nie zajmuję się nimi.
Poza Bibby, serwisy odbiegły już nieco od pierwotnego projektu.

Tytuł:
PostNapisane: 2004-11-03, 12:23 
Administrator

Pozwolisz, że zostawię to bez komentarza. Nasza dyskusja zmierza do nikąd, a ja naprawdę nie mam czasu polemizować z jedną osobą.
Jezeli jesteś ciekaw jakie jest moje zdanie na temat Twoich projektów (zwłaszcza tego) to mogę je przekazać w prywatnej wiadomości.
Uważam temat za zakończony i dalej go nie będę ciągnął.
Wyraziłeś swoją opinię i za to Ci dziękuję.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 2004-11-03, 13:02 
ponieważ niczego Ci nie zabraniam, nie jestem w stanie na nic Ci pozwolić.
Nie zgadzam się z Tobą, że nasza dyskusja prowadzi do nikąd, ale EOT to EOT.

Co do projektów, mimo że stare, każda opinia będzie cenna.

pozdrawiam.

PS.
dodam jeszcze tylko, że ratusz w tle rewelacyjnie utrudnia czytanie tekstów.

Tytuł:
PostNapisane: 2004-11-03, 18:34 

Tak przy okazji chciałem zauważyć, że artykuł o uruchomieniu forum zaraz wypadnie nam do archiwum. A wiec prośba :) o jakiś super banerek informujący o FORUM.

Pozdrawiam,

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1