Błonie | BIP | BIS | Plan Miasta | Centrum Kultury | Kalendarz imprez | Biblioteka | Kącik adopcyjny | || Teraz jest 2018-12-12, 11:16

Forum Błonia

Kanały RSS: Forum | Miasto

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-07-11, 18:40 

Obrazki: 72
Rozmawiałem dziś o temacie zabytków z panami Hernikiem i Białeckim. Podobno były już jakieś działania w kierunku kirkuta, jednak pozostało to na etapie wykonania dokumentacji fotograficznej, potencjalny sponsor nie wyraził chęci zasponsorowania. W ciągu najbliższego tygodnia sprawdzimy, czy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej ewentualnie było by zainteresowane - odpadła by uciążliwa procedura rejestracyjna i zawerencje z prowadzeniem księgowości. Inna możliwość to uruchomienie do tej misji gminy - ma ona w swoich zadaniach opiekę nad zabytkami, wtedy wystarczy zarejestrować stowarzyszenie zwykłe, i jedynie naciskać oraz kontrolować wykonanie ustalonych zadań.

Zgłoś post
 Zobacz profil   Prywatny album
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-07-11, 21:40 

Obydwa te rozwiązania powodują uproszczenie całej sprawy.
Będę się może widział w niedługim czasie z panem Hernikiem, więc dowiem się także u źródła jak wygląda to od strony gminy.
Wybiegając dalej jednak poza Kirkut, wiele zabytkowych kamienic to własność prywatna. Czy nad nimi opiekę także sprawuje gmina?

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-07-12, 07:19 
Radny

Nie. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków to własciciel powinien dbać o zabytkowe nieruchomości. Nadzór nad tym pełni Wojewódzki Konserwator Zabytków.

John Fitzgerald Kennedy

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-07-12, 11:29 

Ale moim zdaniem powinien być jakiś sposób, by gmina mogła takiemu prywatnemu właścicielowi pomóc w utrzymaniu takiego zabytku w należytej formie. Ten sposób trzeba znaleźć i go uruchomić.

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-07-12, 11:34 
Radny

Dobry pomysł. Tylko moim zdaniem powinna to być pomoc w warstwie informacyjnej (czyli niekoniecznie pieniężnej) tzn.: gdzie zdobyć środki, w jaki sposób, jak aplikować. Tym rzeczywiście ktoś w UM powinien się zająć.

John Fitzgerald Kennedy

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-07-12, 11:42 

Toć nie napisałem, że burmistrz ma zakasać rękawy, i chwycić za kielnię :)

Większość tych właścicieli zabytków zbyt jest zajęta walką o chleb codzienny, by chcieć troszczyć się o wartość zabytkową swoich obiektów. Dlatego to co napisałeś ma sens - ich trzeba wyręczyć w załatwianiu wszelkich formalności, wskazać instytucje, które mogą pomóc, itp.

Moim zdaniem ich wysiłek powinien zostać ograniczony do złożenia podpisu na odpowiednim kwicie, resztę powinien załatwić urząd i ewentualnie stowarzyszenie. Wynika to ze znajomości życia - inaczej żaden z nich nie kiwnie palcem. Pewnie można ich postraszyć grzywną za brak dbałości o posiadane mienie zabytkowe, ale chyba nie tędy droga.

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-07, 12:10 

Za jakiś czas stanę się mieszkańcem Błonia. Ostatnio zupełnie przypadkowo oglądając jakąś mapę dostrzegłem, że w Błoniu jest cmentarz żydowski. Z racji, że tematyka żydowska jest mi bliska postanowiłem razem z żoną odnaleźć ten cmentarz. Pierwsza próba okazała się nieudana bo rzeczywiście coraz więcej jest tam domków jednorodzinnych i brak jakiegokolwiek śladu gdzie należałoby się udać. Spróbujemy drugim razem i mam nadzieję, że znajdziemy. Co do ruiny tego cmentarza to też popieram inicjatywę aby doprowadzić do jego odnowienia. Można mieć różne opinie co do Żydów ale dwa fakty są niezaprzeczalne-należeli oni do społeczności tej ziemi a poza tym każdy każdy ma prawo do pamięci a cmentarze są świadectwem pamięci. Wierzę, że gdyby się udało odnowić ten cmentarz to byłoby to z korzyścią dla miasta. Całkiem niedawano dowiedziałem się, że Błonie prawa miejskie uzyskały pod koniec XIV wieku, czyli są starsze od W-wy. Do tej pory Błonie kojarzyły mi się tak jak to było już wcześniej napisane z taką mieściną z budynkami chylącymi się ku ruinie. Chciałem też dodać, że temat cmentarza żydowskiego w Błoniu został poruszony na innym forum ( o tematyce żydowskiej) http://www.diapozytyw.pl/en/site/forum/ ... index_html
Reasumując jestem pełnym sercem za odnowieniem tego cmentarza. Jak go w końcu zlokalizujemy to zrobimy dla siebie dokumentację fotograficzną.

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-07, 19:19 

Jeśli tak bliska jest Ci tematyka Żydowska to się bierz do roboty, znajdż cmentarz i go remontuj. Inni za Twoim przykładem sie dołaczą.Sądzę , że na dokumentacji fotograficznej nie pozostaniesz.Życzę sukcesów.

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-07, 19:36 

Marek napisał(a):
Jeśli tak bliska jest Ci tematyka Żydowska to się bierz do roboty, znajdż cmentarz i go remontuj. Inni za Twoim przykładem sie dołaczą.Sądzę , że na dokumentacji fotograficznej nie pozostaniesz.Życzę sukcesów.

Na razie to "remontuję" swój przyszły kawałek mieszkanka
:)
To, że się czymś interesuje nie znaczy, że od razu poruszę niebo i ziemię i stanie się cud. Dobrze wiesz, że taka renowacja wymaga środków, które trudno w dzisiejszych czasach znaleźć...Na ile będzie możliwe postaram się w sprawie tego cmentarza coś zrobić.

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-07, 19:57 

Wysprzątanie terenu nie wymaga srodków. Myślę , że znajdę ze dwóch chętnych do pracy.

Zgłoś post
 Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-08, 11:14 

Witam
widzę pełne zaangażowanie. Jakby co to poproszę o podanie terminu kiedy i jak będzie ten czyn społeczny organizowany. Pojawię się incognito...
A swoją drogą może by tak wrócić do dawnych tak lubianych cynów społecznych??? Pew nie to temat na kolejną dyskusję...
Pozdrawiam

Zgłoś post
PostNapisane: 2005-08-08, 22:00 

A ja chciałbym wrócić jeszcze do tematu błońskiego grodziska.Często odwiedzam te miejsca i oczami wyobraźni usiłuje odtwarzyć sobie obrazy z zamierzchłej przeszłości tych ziem.Już samo położenie grodziska jest niezwykle atrakcyjne(szkoda że smrodek z Utraty zakłóca pozytwne wrażenia)
Pomysł Miki w/s "ożywienia turystycznego"starego, historycznego grodziska jest fantastyczny.Miasto ożyje i zyska na atrakcyjności.
Możnaby jak proponownuje Miki,po odpowiednim zagospodarowaniu tego terenu, organizować np.festyny słowiańskie i inne imprezy plenerowe itp.itd.....Jestem za i głosuję na tak(nawet 3x).Chętnie przyłączę do organizacji,która mam nadzieję powstanie na rzecz rewitalizacji tych miejsc.
Potrzeba jednak pasjonatów o gorących głowach i zaangażowania lokalnych władz ... i pieniędzy(sponsorów) a o to trudniej.Ale nawet przy skromnych środkach i aktywnym zaangażowaniu można sporo zdziałać. Jedno pytanie - czy tereny te należą do UMiG czy są własnością prywatną?

Zgłoś post
PostNapisane: 2005-08-08, 23:09 

Witam
pasjonatów jest wielu... tylko trzeba uruchomić ich wrazliwość... trzeba wskazać sens tego działania. Rewitalizacja tych miejsc jest wskazana. Korzenie trzebia pielęgnowac....
Ponownie proszę o jakieś konkrety w tej materii
Pozdrawiam

Zgłoś post
PostNapisane: 2005-10-17, 10:34 

Czy moglibyście podać mi ulicę, przy której znajduje się cmentarz żydowski w Błoniu?

Zdjęcia z niego są na witrynie http://www.hatikvah.pl/ocalic/blonie.html

Z góry dzięki za pomoc
KB

Zgłoś post
PostNapisane: 2005-10-17, 10:57 

Na samym końcu ulicy Polnej.
Dzięki za link ze zdjęciami,
pozdrawiam
k.

Zgłoś post
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1