Błonie | BIP | BIS | Plan Miasta | Centrum Kultury | Kalendarz imprez | Biblioteka | Kącik adopcyjny | || Teraz jest 2018-01-18, 20:38

Forum Błonia

Kanały RSS: Forum | Miasto

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 623 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2012-11-14, 21:50 

Od 1 lipca 2013 za wywóz odpadów (śmieci) będzie odpowiadała jednostka samorządu terytorialnego /urząd gminy, miasta/.
W obecnej chwili w urzędzie MiG Błonie trwają prace nad ustaleniem związanego z tym podatku. W urzędzie skłaniają się do wyliczania na osobę, ustalili, że jedna osoba miesięcznie produkuje 60 litrów śmieci, co przy segregowaniu jest ilościom nie możliwą do uzyskania przez większość mieszkańców. Czteroosobowa rodzina segregująca odpady obecnie wystawia miesięcznie 120-litrowy pojemnik raz w miesiącu, którego wywóz kosztuje 13,5 zł. Prawdopodobnie stawki, które trzeba będzie płacić od 1 lipca 2013, będą krotnie większe niż obecnie. Zgodnie z ustawą stawka ma być ustalona do końca obecnego roku kalendarzowego, czyli najbliższa sesja rady o tym między innymi będzie.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 08:57 
Moja rodzina to 5 osób, mamy pojemnik 240 l, który zabierany jest 2 razy w miesiącu. Poza tym segregujemy śmieci do worków dostarczanych przez gminę. Myślę, że 60 l na osobę miesięcznie to właściwa ilość. Sytuacje, gdzie jest dom jednorodzinny i przeciętna rodzina wystawia 120 litrowy pojemnik raz w miesiącu to fikcja. Wystarczy pojechać do lasu i zobaczyć co się dzieje.

Zgłoś post

PostNapisane: 2012-11-15, 12:59 
Kierowca napisał(a):
Moja rodzina to 5 osób, mamy pojemnik 240 l, który zabierany jest 2 razy w miesiącu. Poza tym segregujemy śmieci do worków dostarczanych przez gminę. Myślę, że 60 l na osobę miesięcznie to właściwa ilość. Sytuacje, gdzie jest dom jednorodzinny i przeciętna rodzina wystawia 120 litrowy pojemnik raz w miesiącu to fikcja. Wystarczy pojechać do lasu i zobaczyć co się dzieje.

Nie jest to fikcja: 3 osoby/dom = 120 l. (pojemnik raz na miesiąc) + segregacja (szkło, papier, metal, platik).

Zgłoś post

PostNapisane: 2012-11-15, 13:51 

Obrazki: 72
Nie wiem, jak wy to robicie - ja do śmietnika wynoszę co drugi dzień 60 litrowy worek śmieci. Niech to będzie tylko 10 worków w miesiącu, daje to 600 l na trzy osoby.

Ci, co twierdzą, że pięcioosobowa rodzina nazbiera tylko 120 l śmieci przez miesiąc, łżą jak bure suki. A śmieci albo palą, albo wywożą do lasu.

Zgłoś post
 Zobacz profil   Prywatny album
PostNapisane: 2012-11-15, 15:04 
Miki napisał(a):
Nie wiem, jak wy to robicie - ja do śmietnika wynoszę co drugi dzień 60 litrowy worek śmieci. Niech to będzie tylko 10 worków w miesiącu, daje to 600 l na trzy osoby.

Ci, co twierdzą, że pięcioosobowa rodzina nazbiera tylko 120 l śmieci przez miesiąc, łżą jak bure suki. A śmieci albo palą, albo wywożą do lasu.

Postępujesz tak nieodpowiedzialnie bo nie płacisz za ilość wywożonych śmieci. Ci którzy segregują śmieci, z odpadów organicznych robią najcenniejszy nawóz jakim jest kompost, będą płacić za takich którzy produkują śmieci bezmyślnie i nawet się nie chce im się zgnieść butelki przed wyrzuceniem.

Zgłoś post

PostNapisane: 2012-11-15, 16:02 

Mam rodzinę pięcioosobową i wywóz śmieci raz w tygodniu 120l. Mimo, że część odpadków trafia na kompostownik, to taka częstotliwość wywozu śmieci i tak jest w sam raz.
Nie wierzę, że 4 osobowa rodzina wyprodukuje tylko 120l śmieci na miesiąc.
Znam rodzinę, której 120l pojemnik dwa razy w miesiącu nie wystarcza, palą śmieci na własnej posesji aż furczy - smród niesie się po całej okolicy, prośby o zaprzestanie palenia nic nie dały - są za to teraz śmiertelnie obrażeni za zwrócenie uwagi. Niedawno przybyli z Warszawy i miejscowy wieśniak (czyli ja) nie ma prawa zwrócić im uwagi.
Mam nadzieję, że po wejściu nowej śmieciówki takie przypadki już nie będą miały miejsca, zatem cierpliwie czekam.

Miki, czy są jakieś wyliczenia stawek za przyszły wywóz śmieci, jeżeli nie to kiedy będą podane do wiadomości? Mam nadzieję że nie będzie to kolejna tajemnica.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 16:36 

Miki napisał(a):

Bo nie segregujesz odpadów. Może zacznij, stoją w Błoniu takie fajne pojemniki na papier, szkło, plastyk, puszki metalowe złomiarze wywiozą jak odłożysz, bo niestety w blokach śmietniki pozamykali i nurki nie mogą zrobić przeglągu.
Jak zaczniesz to robić to znacznie mniej pójdzie na wysypisko. Po za tym odpady segregowane są tańsze w wywozie.
120 litrów starcza na wsi spokojnie jeszcze się nie napełnia. Pamiętaj odpady organiczne lądują na kompost oraz dla zwierząt. A papier, szkło, plastyk, metal od dłuższego czasu raz w miesiącu przyjeżdża ekipa i zbiera worki takie fajne kolorowe zółte, zielone, niebieskie i czerwone. W ZUK-u mają tego pełno.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 16:44 

Paka napisał(a):
Znam rodzinę, której 120l pojemnik dwa razy w miesiącu nie wystarcza, palą śmieci na własnej posesji aż furczy - smród niesie się po całej okolicy, prośby o zaprzestanie palenia nic nie dały - są za to teraz śmiertelnie obrażeni za zwrócenie uwagi. Niedawno przybyli z Warszawy i miejscowy wieśniak (czyli ja) nie ma prawa zwrócić im uwagi.
Mam nadzieję, że po wejściu nowej śmieciówki takie przypadki już nie będą miały miejsca, zatem cierpliwie czekam.

Miki, czy są jakieś wyliczenia stawek za przyszły wywóz śmieci, jeżeli nie to kiedy będą podane do wiadomości? Mam nadzieję że nie będzie to kolejna tajemnica.

Możesz zgłosić do SM to ich obowiązek aby coś z tym zrobili. Śmieciówka nie wiele pomoże, jedynie odwiedziny smutnych panów.
Zawsze możesz mu wezwać Straż Pożarną, bo palą się chemikalia.

Stawki powinny być głosowane na najbliższej radzie czyli 19 listopada 2012, bo muszą być znane do końca roku. Punkt: 6. Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowanie tych odpadów.

Jak ktoś był na spotkaniach ostatnio to może było więcej danych.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 16:58 

Wywóz posegregowanych śmieci też kosztuje. Ale nie w tym rzecz - po prostu trzeba przyjąć normę wyprodukowanych śmieci na osobę z lekkim nadmiarem, a nie z niedomiarem. Raz jest ich mniej, raz więcej, w dłuższym okresie to się wyrównuje. Ale nie może być tak, że znaczna część populacji nadal będzie nadmiar swoich śmieci wywozić do przydrożnych rowów, albo wypalać, zasmradzając okolicę.

W tej chwili pozawierane umowy i ich realizacja na osiedlach domków i na wsi są czystą fikcją. Chcemy mieszkać w ładnej i czystej gminie - to musi kosztować.

O ile można w jakiś sposób doprowadzić do segregacji i kompresowania śmieci wśród mieszkańców domków - to jest to niewykonalne w blokach. Tu się płaci ryczałtem za wywóz śmieci - ile by ich się nie wyprodukowało. Mieszkańcy bloków nie wywożą swoich śmieci do rowów, ani ich nie wypalają. I jako mieszkaniec bloku po prostu mam pojęcie, ile śmieci produkuje przeciętna rodzina.
60 litrów miesięcznie na osobę jest ilością raczej za skromną, niż za dużą.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 17:41 
prawda jest taka ze polak to brudas i tyle a u nas w Błoniu to widac bardzo dobrze wyrzucanie smieci do koszy komunalnych na ulicach choc do altanki smietnikowej ma 15m to wyrzuca smieci z domu do kosza na ulicy sranie psów na trawie szczanie psów po klatkach schodowych syf malaria wyglad klatek schodowych w blokach to jak slamsy w kambodzy i nic tego nie zmieni niestety... ludzie srają we własne gniazdo bo ulica trawnik i klatka schodowa to nie ich i tam wolno acha jeszcze wyrzucanie petów z balkonów po skończonej degustacji gó...na w ustach to nagminne działanie tych że osobników bo dla mnie ludzie nie palą...

Zgłoś post

PostNapisane: 2012-11-15, 17:53 

Miki oszukujesz się i próbujesz wmówić innym coś o czym niewiele wiesz.
Podpisane umowy na wywóz śmieci nie są fikcją. Na wsiach i osiedlach domków jak nie było wywozu śmieci to lądowały one w piecu. Dzielone było na to co da się spalić, a co się nie dało z reguły, można było wywieźć na skup. Wywóz śmieci uprościł sprawę, bo po co palić w piecu w środku lata.

Segregacja jeszcze bardziej uprościła sprawę bo po co się martwić czy wszystko zmieści się do kosza jeśli można podzielić na cztery worki i tez wyjedzie. Nie oszukujmy się ale szkło i plastyk to największe gabaryty. Nie oszukujmy się te cztery worki to też odpowiednia objętość na śmieci. Tylko to śmieci, które można przetworzyć, a więc ten kto to zbiera na pewno na tym nie traci, szczególnie jeśli ma tego duże ilości posegregowane.

Butelka plastykowa 2-litrowa po odpowiedniej kompresji ma objętość 0,1 litra, czyli można zmniejszyć jej objętość 20-krotnie, to samo dotyczy metali (odpowiednio zgniecione), sam papier od segregowany od innych śmieci też nie wiele zajmuje. Tylko szkło nie pozwala na zmianę objętości.

Śmieciarka z olbrzymiego kontenera pod blokiem robi wypraskę, która również niewiele zajmuje, bo mieszkańcy bloków walą do kontenera jak leci. Te Twoje 600 litrów jeśli by tak ładnie popakować to nie będzie 600 ale może 60. Prasa hydrauliczna na pewno daje radę coś takiego z tego zrobić.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 18:14 

Kierowca napisał(a):
U mnie nie jest fikcją, (4osoby) 120l na miesiąc wystarcza (czasami jest niepełny).
Pełna segregacja, metal, papier, szkło, plastik.
Przy proponowanej segregacji w Regulaminie, do pojemnika niewiele zostanie.

Pazerność gminy na "zrobienie biznesu" na śmieciach jest widoczna.

Wywóz dwa razy w miesiącu, dla mnie jest beznadziejny.
Częstość wywozu powinna być określona w umowie.
Nie będę wystawiał pojemnika, jak w nim będzie niewiele śmieci, ale zapłacić będę musiał.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 20:13 

Wywóz segregowanych śmieci też kosztuje - czarowanie, że to już nie śmieci nie przejdzie. A gmina musi wyliczyć stawkę tak, by w nią weszło wszystko - włącznie ze sprzątaniem rowów i koszy na ulicach. Nie potrafimy utrzymać porządku z własnej potrzeby - będziemy za to solidarnie płacić.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 20:24 

Nikt nie kwestionuje opłat za wywóz śmieci- segregowanych i nie, itd.
Jeżeli w tym roku, częstotliwość jak i opłaty są wystarczające, to dlaczego po wejściu ustawy ma się to zwiększyć :?: :?: :?:

Nic się nie zmienia, oprócz przepisów.

Zgłoś post
PostNapisane: 2012-11-15, 20:45 

Na dziś dzień ZUK-owi opłaci się odbierać po jednym worku każdego rodzaju co miesiąc z posesji za darmo, dodatkowe worki są coś płatne.

Papier nie idzie na wysypisko tylko odbierają go firmy, które za to płacą więc im więcej go się uzbiera tym więcej firma zabierająca zarobi.
Metal, złomiarze samochodem jeżdżą i zbierają i za to właścicielowi płacą, jeśli skupu metali jakoś funkcjonują to zbierająca firma na pewno też zarobi.
Plastyk szczególnie butelki PET są przetwarzane, a same korki od butelek są bardzo drogie, bo materiał na nie drogi, a więc i ten biznes się opłaci.
Szkło wbrew pozorom niektóre butelki mają kaucję, czyli też biznes, po za tym huty szkła też potrzebują materiału i odkupią go od zbierającego.

Ten biznes nie jest może opłacalny w skali przysłowiowego Kowalskiego, bo zachodu dużo i nic z tego ale dla firmy, która uzbiera tego tony już tak. Kiedyś był krzyk o elektrozłom, a teraz w Błoniu na Kolejowej jest firma, która nie tylko zbiera ale jeszcze płaci za to że przywiozłeś. Więc jeśli się chce to można zarobić.

A może tak mieszkańcy bloków zaczną segregować wreszcie? Z altanki korzystać powinno tyle i tyle osób i wywozi się maksymalnie tyle i tyle litrów śmieci. Realia są takie, że bloki nie segregują a wszyscy przez nich będą płacili za usługę z której nie korzystają.

Zgłoś post
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 623 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1